5.1.2021 | Velká většina běžné populace vnímá fenomén domácího násilí jako závažné či podstatné téma zasahující významnou část společnosti. Zlehčují ho spíš muži. Fyzické i psychické násilí může dle většiny dotázaných způsobit stejně závažnou újmu. Naproti tomu sexuální násilí ve vztahu dle názoru české veřejnosti tak zásadní šrám na oběti nezanechá. Vyplývá to z kvantitativního výzkumu, který pro Nadaci Vodafone, realizoval FOCUS. Na výzkumu spolupracovaly výzkumnice Sociologického ústavu AV ČR a Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy zveřejněného k Mezinárodnímu dni za odstranění násilí páchaného na ženách (25.11.). Zjištění poslouží k dalšímu rozšiřování bezplatné mobilní aplikace Bright Sky pro řešení domácího násilí, kterou Nadace Vodafone v Česku provozuje.
1.1.2021 | Agentura Focus ve spolupráci s polskou výzkumnou agenturou IMAS provedla reprezentativní výzkum veřejného mínění na dospělé populaci České republiky a populaci Polské republiky ve věku 15-65 let. Výzkum proběhl v ČR ve dnech 6. - 20. prosince 2019 a v PL 18. - 30. října 2019. Výběrový vzorek tvořilo v Česku 1005 a v Polsku 1028 respondentů vybraných metodou kvótního výběru na základě pohlaví, věku, vzdělání, velikosti obce a kraje bydliště. Cílem výzkumu bylo zmapování vztahu české a polské veřejnosti k biopotravinám.
1.1.2018 | FOCUS ke své práci potřebuje spolehlivé a pracovité lidi, protože bez nich by nemohl nabízet svým klientům služby a výzkumy v té nejlepší kvalitě.
21.2.2016 | Podle nového průzkumu Státní zemědělské a potravinářské inspekce považuje více než čtvrtina dotazovaných různou kvalitu potravin v Evropě za manipulaci. Skutečný důvod podle spotřebitelů spočívá v tom, že výrobci šetří na dražších surovinách. Mezi nejvíce falšované potraviny podle spotřebitelů patří zejména uzeniny, marmelády či lihoviny. Podle ministra zemědělství je důležitá edukace zákazníka a jeho zpětná vazba obchodníkovi.
29.9.2015 | Na potenciální přínosnost zavedení elektronické evidence tržeb pro vyšší výběr daní nemá česká populace jednoznačný názor.
Třetina (31%) populace je přesvědčena, že zavedení elektronické evidence tržeb sebou přinese i lepší výběr daní. Opačný názor sdílí více než čtvrtina (27%) respondentů. Většina (42%) však neumí vliv EET na výběr daní posoudit. Plyne to z omnibusového výzkumu reprezentativního na populaci ČR starší 18 let, který FOCUS uskutečnil pomocí face to face rozhovorů s více než 1000 respondentů.
Z jednotlivých socio-ekonomických kategorií hodnotí zavedení elektronické evidence tržeb pozitivně především osoby v domácnosti (43 % souhlasí, 30 % nesouhlasí), opačný názor mají hlavně osoby samostatně výdělečně činné, podnikatelé a živnostníci, jichž by se toto opatření především dotklo (23 % souhlasí, 39 % nesouhlasí). Nesouhlasí také nezaměstnaní (16 % souhlasí, 41 % nesouhlasí). Názor, že zavedení elektronické evidence tržeb bude prospěšným krokem, sdílejí častěji lidé s vysokoškolským vzděláním (38 %) a osoby s nejvyšším socioekonomickým statusem A (43 %).
Autor: Zdeněk Dytrt (dytrt@focus-agency.cz)